Klubbmästerskap i terränglöpning 2019

Resultat 

P5 = 500 m
Cedrik Rönnberg DS*

F5
1. Livia Karlsson 3:41
2. Sigrid Karlsson 6:48

P7 = 1 km
1. Alvin Franzén 4:12
2. Emil Stadthagen 4:34
3. Caspian Winqvist 4:49
4. Edvard Åberg 4:57
5. Albin Westerlund 5:23
6. Isak Franzén 5:40
7. Edvin Åkerberg 5:50

F7
1. Ida Schütt 4:58 

P9 = 1 km
1. Arne Schütt 3:55
2. Elliott Palmroos 4:02
3. Elton Palmroos 4:19
4. Tim Engström 4:43
5. Oskar Snickars 4:44

F9
1. Adele Åberg 4:19
2. Agnes Rönnberg 4:44
3. Ise Adamsson 5:40 

P11 = 1,5 km
1. Felix Westerlund 5:28:00

F11
1. Alva Åkerberg 6:15
2. Daniela Sipilä 6:21
3. Mirjam Rönnberg 6:41
4. Filippa Adamsson DS* 

D/H = 4 km 

H35
1. Fredrik Danielsson 19:21

D
1. Anne Åberg 22:28
2. Bodil Stadthagen 22:28 

D45
1. Tessa Friman 19:49

* = Did start

Bollhallstider 2019-2020

Bollhallstider, vintern 2019-2020/Palloiluhalliajat, talvi 2019-2020

Uppdaterad 3.11..2019

Måndag/Maanantai
18.00-19.00 Barngympa/Lasten jumppa 2013-2014 födda/syntyneet

20.00-21.30 Volleyboll&Lentopallo

Tisdag/Tiistai
17.30-18.30 Miniboll I (barn födda -14, -13 och -12). Börjar 5.11
18.30-19.30 Miniboll II (barn födda -11, -10 och -09). Börjar 5.11

19.30-20.30 Innebandy/Sähly åk/lk 5-9.

20.30-21.30 Mixed-sähly 15+

OBS! /Huom!
På tisdagar är det ”tisdagslunk” mellan kl. 18-19 med start från Bollhallen eller sportplanen.Löparskola kl. 19-20, även start från samma ställe.
Tiistaisin järjestetään ”tiistaihölkkä” klo 18-19, lähtö palloiluhallista.tai urheilukentältä.
Juoksukoulu klo 19-20, lähtö myös palloiluhallista.

Onsdag/Keskiviikko
19-20 Damgympa/Naisten jumppa
20.00-21.00 Innebandy/Sähly, ”Nagulaget” (endast för lagmedlemmar/ainoastaan joukkueen jäsenille).

Torsdag/Torstai
19.30-21 Gubbgympa/ Miesten jumppa           

Söndag/Sunnuntai                Obs! ”Fredagsgympan” har flyttat till söndag!
18-19 Muskelstyrka gympa/lihaskunto jumppa

Möviken Runt 2019

Resultat/tulokset 2019

https://online4.tulospalvelu.fi/tulokset/ (perinteinen)

https://online4.tulospalvelu.fi/tulokset-new/ (uusi automaattisesti päivittyvä)

Anmälningar senast kl. 11.30

XLVI Möviken runt
lördag 5.7. 2020 i Nagu
11 km
Nagu sportplan, Parkvägen 24
Start kl. 12.00.

H, H35, H45, H55, H65, H17, P15, P13
D, D35, D45, D50, D60, D17, F15, F13

MiniMöviken ( 3,6 km) F/P 11.

Motionsklassen utan tidtagning startar mellan kl. 11-12.

Alla deltagare får en minnesmedalj. Läs mer

Terränglöpning

Klubbmästerskap i terränglöpning 20.9.2018

Resultat

P 11 1,5 km
1. Artimus Palmroos 6.01,0
2. Kasper Snickars 6.01,3

P9 1 km
1. Felix Westerlund 4.12,3
2. Oskar Snickars 4.14,5
3. Elliot Palmroos 4.26,5
4. Elton Palmroos 5.55,3

P7 1 km
1. Emil Stadthagen 6.31,9

P5 500 m
1. Albin Westerlund 3.16,8
2. Edvard Åberg 3.28,0
3. Edvin Åkerberg 3.35,0

F9 1 km
1. Adele Åberg 4.43,6
2. Alva Åkerberg 4.44,3
3. Tindra Pettersson 5.27,4

F5 500m
1. Livia Karlsson 4.04,9
2. Ida Stadthagen 6.14,2

H 4 km
1. Mick Stadthagen 22.24,5
2. Jim Karlsson 22.24,9

D 4 km
1. Anne Åberg 22.44,4
2. Bodil Stadthagen 22.44,7
3. Petra Palmroos 28.15,6