Bollhallstider 2019-2020

Bollhallstider, vintern 2019-2020/Palloiluhalliajat, talvi 2019-2020

Uppdaterad 12.9.2019

Måndag/Maanantai
18.00-19.00 Barngympa/Lasten jumppa 2013-2014 födda/syntyneet) Börjar vecka 37! Alkaa viikolla 37! 

20.00-21.30 Volleyboll&Lentopallo

Tisdag/Tiistai
17.30-18.30 Miniboll I (flyttar in i Bollhallen vecka 40)
18.30-19.30 Miniboll II (flyttar in i Bollhallen vecka 40)

19.30-20.30 Innebandy/Sähly åk/lk 5-9 Börjar vecka 37! Alkaa viikolla 37.

20.30-21.30 Mixed-sähly 15+

OBS! /Huom!
På tisdagar är det ”tisdagslunk” mellan kl. 18-19 med start från Bollhallen eller sportplanen.Löparskola kl. 19-20, även start från samma ställe.
Tiistaisin järjestetään ”tiistaihölkkä” klo 18-19, lähtö palloiluhallista.tai urheilukentältä.
Juoksukoulu klo 19-20, lähtö myös palloiluhallista.

Onsdag/Keskiviikko
19-20 Damgympa/Naisten jumppa (börjar vecka 37/alkaa viikolla 37!)
20.00-21.00 Innebandy/Sähly, ”Nagulaget” (endast för lagmedlemmar/ainoastaan joukkueen jäsenille).

Torsdag/Torstai
19.30-21 Gubbgympa/ Miesten jumppa (börjar vecka 40/alkaa viikolla 40!)           

Fredag/Perjantai
18-19 Muskelstyrka gympa/lihaskunto jumppa (börjar vecka 40/alkaa viikolla 40)

Möviken Runt 2019

Resultat/tulokset 2019

https://online4.tulospalvelu.fi/tulokset/ (perinteinen)

https://online4.tulospalvelu.fi/tulokset-new/ (uusi automaattisesti päivittyvä)

Anmälningar senast kl. 11.30

XLVI Möviken runt
lördag 5.7. 2020 i Nagu
11 km
Nagu sportplan, Parkvägen 24
Start kl. 12.00.

H, H35, H45, H55, H65, H17, P15, P13
D, D35, D45, D50, D60, D17, F15, F13

MiniMöviken ( 3,6 km) F/P 11.

Motionsklassen utan tidtagning startar mellan kl. 11-12.

Alla deltagare får en minnesmedalj. Läs mer

Terränglöpning

Klubbmästerskap i terränglöpning 20.9.2018

Resultat

P 11 1,5 km
1. Artimus Palmroos 6.01,0
2. Kasper Snickars 6.01,3

P9 1 km
1. Felix Westerlund 4.12,3
2. Oskar Snickars 4.14,5
3. Elliot Palmroos 4.26,5
4. Elton Palmroos 5.55,3

P7 1 km
1. Emil Stadthagen 6.31,9

P5 500 m
1. Albin Westerlund 3.16,8
2. Edvard Åberg 3.28,0
3. Edvin Åkerberg 3.35,0

F9 1 km
1. Adele Åberg 4.43,6
2. Alva Åkerberg 4.44,3
3. Tindra Pettersson 5.27,4

F5 500m
1. Livia Karlsson 4.04,9
2. Ida Stadthagen 6.14,2

H 4 km
1. Mick Stadthagen 22.24,5
2. Jim Karlsson 22.24,9

D 4 km
1. Anne Åberg 22.44,4
2. Bodil Stadthagen 22.44,7
3. Petra Palmroos 28.15,6

ÄREVARVET I NAGU/KUNNIAKIERROS 2018

DSC_3373

DSC_3355

DSC_3364DSC_3378

Ärevarvet Nagu

Nagu IF framför sitt ödmjukaste tack till alla som deltog i Ärevarvet!

24 deltagare sprang/gick under en timme 501 varv runt sportplanen. Totalt blir det smått otroliga 160 kilometer.

4283 euro lyckades deltagarna samla ihop. Utan sponsorer och supportrar skulle detta inte vara möjligt!

Tack ännu en gång alla som på detta sätt understöder verksamheten i föreningen!

Föreningens gemensamma sponsorer:
Kaj Båge Ab
Mälö Marin
Restaurang L` escale
Aktia Bank Nagu
LokalTapiola Sydkusten
Nagu Apotek
Börjes Fisk
Bystrand Catering Ab
Nagu Andelsbank

 

KLUBBMÄSTERSKAP/MAASTOJUOKSU

Nagu IF
klubbmästerskap i terränglöpning

Plats och tid: Nagu sportplan, torsdagen den 20 september 2018 kl. 18:00

Klasser: P/F5, P/F7, P/F9, P/F11, P/F13, P/F15, H/D17, H/D, H/D35, H/D45, H/D55

Sträckor: P/F5 500m, P/F7-9 1km, P/F11-13 1,5km P/F15-17 2km, övriga 4 km

Anmälning: På tävlingsplatsen kl. 17:30-17:55

Alla är välkomna, oavsett ålder eller kondition!

Mera information: Sanna Nymalm (0400-743642)

Nagu IF
seuran mestaruuskilpailut maastojuoksussa

Paikka ja aika: Nauvon urheilukenttä, 20.9.2018 klo 18:00

Sarjat: P/T5, P/T7, P/T9, P/T11, P/T13, P/T15, M/N17, M/N, M/N35, M/N45, M/N55

Matkat: P/T5 500m, P/T7-9 1km, P/T11-13 1,5km P/T15-17 2km, muut 4 km

Ilmoittautuminen: Kilpailupaikalla klo 17:30-17:55

Kaikenikäiset ja -kuntoiset, tervetuloa!

Lisätiedot: Sanna Nymalm (0400-743642)