Klubbmästerskap i terränglöpning 2019

Resultat 

P5 = 500 m
Cedrik Rönnberg DS*

F5
1. Livia Karlsson 3:41
2. Sigrid Karlsson 6:48

P7 = 1 km
1. Alvin Franzén 4:12
2. Emil Stadthagen 4:34
3. Caspian Winqvist 4:49
4. Edvard Åberg 4:57
5. Albin Westerlund 5:23
6. Isak Franzén 5:40
7. Edvin Åkerberg 5:50

F7
1. Ida Schütt 4:58 

P9 = 1 km
1. Arne Schütt 3:55
2. Elliott Palmroos 4:02
3. Elton Palmroos 4:19
4. Tim Engström 4:43
5. Oskar Snickars 4:44

F9
1. Adele Åberg 4:19
2. Agnes Rönnberg 4:44
3. Ise Adamsson 5:40 

P11 = 1,5 km
1. Felix Westerlund 5:28:00

F11
1. Alva Åkerberg 6:15
2. Daniela Sipilä 6:21
3. Mirjam Rönnberg 6:41
4. Filippa Adamsson DS* 

D/H = 4 km 

H35
1. Fredrik Danielsson 19:21

D
1. Anne Åberg 22:28
2. Bodil Stadthagen 22:28 

D45
1. Tessa Friman 19:49

* = Did start

Bollhallstider 2019-2020

Bollhallstider, vintern 2019-2020/Palloiluhalliajat, talvi 2019-2020

Uppdaterad 3.11..2019

Måndag/Maanantai
18.00-19.00 Barngympa/Lasten jumppa 2013-2014 födda/syntyneet

20.00-21.30 Volleyboll&Lentopallo

Tisdag/Tiistai
17.30-18.30 Miniboll I (barn födda -14, -13 och -12). Börjar 5.11
18.30-19.30 Miniboll II (barn födda -11, -10 och -09). Börjar 5.11

19.30-20.30 Innebandy/Sähly åk/lk 5-9.

20.30-21.30 Mixed-sähly 15+

OBS! /Huom!
På tisdagar är det ”tisdagslunk” mellan kl. 18-19 med start från Bollhallen eller sportplanen.Löparskola kl. 19-20, även start från samma ställe.
Tiistaisin järjestetään ”tiistaihölkkä” klo 18-19, lähtö palloiluhallista.tai urheilukentältä.
Juoksukoulu klo 19-20, lähtö myös palloiluhallista.

Onsdag/Keskiviikko
19-20 Damgympa/Naisten jumppa
20.00-21.00 Innebandy/Sähly, ”Nagulaget” (endast för lagmedlemmar/ainoastaan joukkueen jäsenille).

Torsdag/Torstai
19.30-21 Gubbgympa/ Miesten jumppa           

Söndag/Sunnuntai                Obs! ”Fredagsgympan” har flyttat till söndag!
18-19 Muskelstyrka gympa/lihaskunto jumppa

Möviken Runt 2019

Resultat/tulokset 2019

https://online4.tulospalvelu.fi/tulokset/ (perinteinen)

https://online4.tulospalvelu.fi/tulokset-new/ (uusi automaattisesti päivittyvä)

Anmälningar senast kl. 11.30

XLVI Möviken runt
lördag 5.7. 2020 i Nagu
11 km
Nagu sportplan, Parkvägen 24
Start kl. 12.00.

H, H35, H45, H55, H65, H17, P15, P13
D, D35, D45, D50, D60, D17, F15, F13

MiniMöviken ( 3,6 km) F/P 11.

Motionsklassen utan tidtagning startar mellan kl. 11-12.

Alla deltagare får en minnesmedalj. Läs mer

Terränglöpning

Klubbmästerskap i terränglöpning 20.9.2018

Resultat

P 11 1,5 km
1. Artimus Palmroos 6.01,0
2. Kasper Snickars 6.01,3

P9 1 km
1. Felix Westerlund 4.12,3
2. Oskar Snickars 4.14,5
3. Elliot Palmroos 4.26,5
4. Elton Palmroos 5.55,3

P7 1 km
1. Emil Stadthagen 6.31,9

P5 500 m
1. Albin Westerlund 3.16,8
2. Edvard Åberg 3.28,0
3. Edvin Åkerberg 3.35,0

F9 1 km
1. Adele Åberg 4.43,6
2. Alva Åkerberg 4.44,3
3. Tindra Pettersson 5.27,4

F5 500m
1. Livia Karlsson 4.04,9
2. Ida Stadthagen 6.14,2

H 4 km
1. Mick Stadthagen 22.24,5
2. Jim Karlsson 22.24,9

D 4 km
1. Anne Åberg 22.44,4
2. Bodil Stadthagen 22.44,7
3. Petra Palmroos 28.15,6

ÄREVARVET I NAGU/KUNNIAKIERROS 2018

DSC_3373

DSC_3355

DSC_3364DSC_3378

Ärevarvet Nagu

Nagu IF framför sitt ödmjukaste tack till alla som deltog i Ärevarvet!

24 deltagare sprang/gick under en timme 501 varv runt sportplanen. Totalt blir det smått otroliga 160 kilometer.

4283 euro lyckades deltagarna samla ihop. Utan sponsorer och supportrar skulle detta inte vara möjligt!

Tack ännu en gång alla som på detta sätt understöder verksamheten i föreningen!

Föreningens gemensamma sponsorer:
Kaj Båge Ab
Mälö Marin
Restaurang L` escale
Aktia Bank Nagu
LokalTapiola Sydkusten
Nagu Apotek
Börjes Fisk
Bystrand Catering Ab
Nagu Andelsbank