Julmöviken Runt 2019

Jul- eller vinterversionen av Möviken Runt ordnas lördagen den 21.12.2019, Starten går enligt traditionen från sportplanen klockan 13.00. Alla är hjärtligt välkomna att delta, antingen genom att gå eller springa den bekanta rutten. Glögg och pepparkakor vid målgång.

Möviken Runtin joulu- tai talviversio järjestetään lauantaina 21.12.2019. Lähtö tapahtuu perinteisesti urheilukentältä klo 13.00. Kaikki ovat tervetulleita mukaan, joko kävelemällä tai juoksemalla tutun reitin. Maalissa tarjolla glögiä ja piparkakkuja.

Klubbmästerskap i terränglöpning 2019

Resultat 

P5 = 500 m
Cedrik Rönnberg DS*

F5
1. Livia Karlsson 3:41
2. Sigrid Karlsson 6:48

P7 = 1 km
1. Alvin Franzén 4:12
2. Emil Stadthagen 4:34
3. Caspian Winqvist 4:49
4. Edvard Åberg 4:57
5. Albin Westerlund 5:23
6. Isak Franzén 5:40
7. Edvin Åkerberg 5:50

F7
1. Ida Schütt 4:58 

P9 = 1 km
1. Arne Schütt 3:55
2. Elliott Palmroos 4:02
3. Elton Palmroos 4:19
4. Tim Engström 4:43
5. Oskar Snickars 4:44

F9
1. Adele Åberg 4:19
2. Agnes Rönnberg 4:44
3. Ise Adamsson 5:40 

P11 = 1,5 km
1. Felix Westerlund 5:28:00

F11
1. Alva Åkerberg 6:15
2. Daniela Sipilä 6:21
3. Mirjam Rönnberg 6:41
4. Filippa Adamsson DS* 

D/H = 4 km 

H35
1. Fredrik Danielsson 19:21

D
1. Anne Åberg 22:28
2. Bodil Stadthagen 22:28 

D45
1. Tessa Friman 19:49

* = Did start

Bollhallstider 2019-2020

Bollhallstider, vintern 2019-2020/Palloiluhalliajat, talvi 2019-2020

Uppdaterad 3.11..2019

Måndag/Maanantai
18.00-19.00 Barngympa/Lasten jumppa 2013-2014 födda/syntyneet

20.00-21.30 Volleyboll&Lentopallo

Tisdag/Tiistai
17.30-18.30 Miniboll I (barn födda -14, -13 och -12). Börjar 5.11
18.30-19.30 Miniboll II (barn födda -11, -10 och -09). Börjar 5.11

19.30-20.30 Innebandy/Sähly åk/lk 5-9.

20.30-21.30 Mixed-sähly 15+

OBS! /Huom!
På tisdagar är det ”tisdagslunk” mellan kl. 18-19 med start från Bollhallen eller sportplanen.Löparskola kl. 19-20, även start från samma ställe.
Tiistaisin järjestetään ”tiistaihölkkä” klo 18-19, lähtö palloiluhallista.tai urheilukentältä.
Juoksukoulu klo 19-20, lähtö myös palloiluhallista.

Onsdag/Keskiviikko
19-20 Damgympa/Naisten jumppa
20.00-21.00 Innebandy/Sähly, ”Nagulaget” (endast för lagmedlemmar/ainoastaan joukkueen jäsenille).

Torsdag/Torstai
19.30-21 Gubbgympa/ Miesten jumppa           

Söndag/Sunnuntai                Obs! ”Fredagsgympan” har flyttat till söndag!
18-19 Muskelstyrka gympa/lihaskunto jumppa

Terränglöpning

Klubbmästerskap i terränglöpning 20.9.2018

Resultat

P 11 1,5 km
1. Artimus Palmroos 6.01,0
2. Kasper Snickars 6.01,3

P9 1 km
1. Felix Westerlund 4.12,3
2. Oskar Snickars 4.14,5
3. Elliot Palmroos 4.26,5
4. Elton Palmroos 5.55,3

P7 1 km
1. Emil Stadthagen 6.31,9

P5 500 m
1. Albin Westerlund 3.16,8
2. Edvard Åberg 3.28,0
3. Edvin Åkerberg 3.35,0

F9 1 km
1. Adele Åberg 4.43,6
2. Alva Åkerberg 4.44,3
3. Tindra Pettersson 5.27,4

F5 500m
1. Livia Karlsson 4.04,9
2. Ida Stadthagen 6.14,2

H 4 km
1. Mick Stadthagen 22.24,5
2. Jim Karlsson 22.24,9

D 4 km
1. Anne Åberg 22.44,4
2. Bodil Stadthagen 22.44,7
3. Petra Palmroos 28.15,6