Nyt deltagarrekord i Möviken Runt 2008

Året upplaga av motionsloppet Möviken Runt lockade rekordmånga motionärer till Nagu. Loppet arrangerades för 35:te gången och hela 198 deltagare ställde sig på startstrecket för att mäta sina krafter på den 11 kilometer långa banan. Banan skiljde sig litet från de föregående årens i och med att bansträckningen i Väcklax har ändrats en aning. De nya banrekord innehas av Mats Dahlén (NIF) som segrade i herrklassen med tiden 36.39 och Ann-Mari Hyryläinen (Helsingin Jyry) som utgick med segern i damklassen med tiden 44.37.

Läs hela resultatet här:

XXXV MÖVIKEN RUNT RESULTAT
Arrangör Nagu Idrottsförening rf
Lördagen den 5 juli 2008
Banans längd 10,8km

H
1   Mats Dahlén             Nagu IF              0.36.39
2   Anders Österlund        Ytterholm            0.38.04  +0.01.25
3   Niklas Wihlman          Kustö                0.40.10  +0.03.31
4   Simon Fröjdö            Merjärv Sport        0.42.27  +0.05.48
5   Kristian Eklund         PIF                  0.43.20  +0.06.41
6   Matias Mannfolk         PIF                  0.43.52  +0.07.13
7   Max Laurén              PIF                  0.46.32  +0.09.53
8   Sebastian Jansson       Team Jansson         0.47.54  +0.11.15
9   Jon Engström                                 0.48.51  +0.12.12
10  Daniel Lindqvist        PIF                  0.51.17  +0.14.38
11  Toni Kivinen            Finnair              0.51.50  +0.15.11
12  Jerry Karlsson          Nagu IF              0.55.19  +0.18.40
13  Kim Pettersson          Nagu IF              0.59.17  +0.22.38

H35
1   Ove Simosas             OK Orient            0.41.00
2   Janne Hyryläinen        Helsingin Jyry       0.43.03  +0.02.03
3   Bo Johansson            PIF-Puhvelit         0.44.05  +0.03.05
4   Henrik Svahnström       AV 23 Amsterdamm     0.44.38  +0.03.38
5   Toni Liesipuro          Maskun Tempo         0.45.09  +0.04.09
6   Niklas Nybäck           Galaholmens IF       0.46.07  +0.05.07
7   Stefan Lindholm         Nagu IF              0.48.57  +0.07.57
8   Patric Granholm         ÅIFK                 0.49.13  +0.08.13
9   Mikael Fagerholm        Nagu IF              0.49.48  +0.08.48
10  Vesa Loikas             TuNMKY               0.49.57  +0.08.57
11  Kenneth Jansson         Team Jansson         0.52.05  +0.11.05
12  Tom Strandström         Esbo IF              0.52.16  +0.11.16
13  Reima Rytsölä           Grankulla IFK        0.52.39  +0.11.39
14  Vesa Vuola              Espoo                0.53.07  +0.12.07
15  Björn Ignatius          Biskopsö             0.53.46  +0.12.46
16  Juha Kaituri            Åbo                  0.53.51  +0.12.51
17  Mikael Wegelius         Esbo                 0.55.52  +0.14.52
18  Robert Helin            Pargas               0.56.34  +0.15.34
19  Jorma Alanne            Grankulla IF         0.56.36  +0.15.36
20  Mats Pahlman            PIF-Puhvelit         1.00.51  +0.19.51
21  Tero Saarinen           Lujitustekniikka Vant1.00.39  +0.19.39
22  Petter Rönnlöf          OK Skarpdal          1.02.11  +0.21.11
23  Anders Fagerlund        Kirjala Bollvirtuoser1.02.23  +0.21.23
24  Thomas Lindberg         VästÅbolands IF      1.06.47  +0.25.47
25  Janne Pukkinen          Pirkkalan pingviinit 1.13.14  +0.32.14
26  Erik Björkenheim        Esbo IF              1.15.25  +0.34.25
27  Patrik Engström         OK Skarpdal          1.16.29  +0.35.29

H45
1   Pekka Leppänen          VSVU                 0.42.09
2   Kent Westerholm         PIF                  0.45.56  +0.03.47
3   Calle Myrberg           ÅIFK                 0.47.09  +0.05.00
4   Roger Grunér            PIF                  0.47.25  +0.05.16
5   Matti Annala            Sipoo                0.47.33  +0.05.24
6   Juha Kuittinen          Hangö                0.47.42  +0.05.33
7   Aarno Pelkonen          Esbo                 0.48.47  +0.06.38
7   Curt Sjöblom            Pargas Simmare       0.48.47  +0.06.38
9   Bror Andersson          Nagu IF              0.50.29  +0.08.20
10  Ulf Heimberg            Skogby IK            0.50.36  +0.08.27
11  Mikael Granqvist        Hotell Stallbacken   0.50.39  +0.08.30
12  Kaj Arnö                Nagu IF              0.51.44  +0.09.35
13  Henry Karlsson          Nagu IF              0.52.00  +0.09.51
14  Simon Rodgerson         Australia            0.55.27  +0.13.18
15  Sture Österman          PIF                  0.55.51  +0.13.42
16  Mikael Heimberg         Esbo                 0.56.43  +0.14.34
17  Matti Hannuksela        Grankulla IFK        1.09.02  +0.26.53
18  Leo Vahalahti           Parainen             1.10.07  +0.27.58
19  Pekka Vähähyyppä        Killerit             1.10.47  +0.28.38

H55
1   Keijo Lamminpää         Nousiainen           0.45.24
2   Rolf Holmberg           VSVU                 0.49.15  +0.03.51
3   Berndt Engström         PIF                  0.49.27  +0.49.27
4   Aulis Laakso            ST:Laurentius        0.55.49  +0.55.49
5   Lennart Laurén          Galaholmens IF       1.00.40  +1.00.40
6   Nils Rosenlund          PIF                  1.02.06  +1.02.06
7   Sven Engblom            PIF                  1.03.13  +1.03.13
8   Heikki Lindqvist        PIF                  1.18.57  +1.18.57

H17
1   Otto Simosas            OK Orient            0.44.37
2   Oscar Stjerncreutz      Hotell Stallbacken   0.45.42  +0.01.05
3   John Granqvist          Hotell Stallbacken   0.58.09  +0.13.32

P15
1   Felix Strandström       HIFK                 0.51.49

P13
1   Sebastian Fröberg       PIF                  0.57.35
2   Viktor Lindqvist        PIF                  1.00.00  +0.02.25
3   Julius Alanne           Grankulla IFK        1.00.39  +0.03.04
4   Casper Aalto            Nagu IF              1.08.20  +0.10.45
5   Matteus Elomaa          Jäähonka. Espoo      1.09.32  +0.11.57
6   Johannes Alanne         Grankulla IFK        1.09.45  +0.12.10

D
1   Anne-Mari Hyyryläinen   Helsingin Jyry       0.44.37  +0.00.00
2   Camilla Stiernschantz   Åbo                  0.54.07  +0.09.30
3   Nina Brenner            Nagu IF              0.54.41  +0.10.04
4   Terhi Vähähyyppä        Sommarö              1.10.46  +0.26.09

D35
1   Minna Bäckman           Sundsvall. Sverige   0.51.32
2   Sinikka Alanne          Grankulla IFK        0.56.37  +0.05.05
3   Elina Hannuksela        Grankulla IFK        0.56.38  +0.05.06
4   Marika Rodgerson        Vantaa               0.56.57  +0.05.25
5   Hanne-Mari Vuola        Espoo                0.58.10  +0.06.38
6   Carola Adolfsson        Nagu IF              1.00.40  +0.09.08
7   Anne Eriksson           PIF                  1.04.19  +0.12.47
8   Susanne Schönberg       GGF                  1.06.17  +0.14.45
9   Pia Björkenheim         Esbo IF              1.07.35  +0.16.03

D45
1   Mirva Lindholm          Parainen             0.58.21
2   Salla Tuokko            Vanda                1.02.17  +0.03.56
3   Merja Vuola             Espoo                1.09.36  +0.11.15

D55
1   Sirkka Laakso           Hämeenlinnan Tarmo   0.58.26
2   Margaretha Pyy          Sellmo               1.00.12  +0.01.46
3   Gunilla Cederlöf        PIF                  1.15.39  +0.17.13

D17
1   Freja Strandström       Habda                0.48.38
2   Frida Strandström       Habda                1.01.57  +0.13.19
3   Stephanie Schönberg     GGF                  1.08.44  +0.20.06

F15
1   Viola Westerholm        PIF                  0.54.49
2   Sophia Ignatius         Grankulla            1.30.09  +0.35.20
2   Laura Määttä            Grankulla            1.30.09  +0.35.20
4   Emma Simosas            OK Orient            DNF      DNF

F13
1   Ella Schröder           ÅIFK                 0.51.54
2   Linda Björkenheim       ÅIFK                 1.03.57  +0.12.03

Motionsklasserna utan tidtagning
    Pirkko Lindholm         Festingarna
    Tommy Degerholm         ÅTF
    Christian Degerholm     ÅIFK
    Martin Degerholm        ÅTF
    Torkel Engström         Sellmo
    Kauko Hartela           Turku
    Kjell Granström         Nagu IF
    Martin Granström        Nagu IF
    Harry Andersson         Ernholm IF
    Petri Andersson         Ernholm IF
    Kristina Inkinen        Åbo
    Stina Sjöblom           Åbo
    Tarja Mäkinen           St.Karins
    Soile Rosenlund         Pargas Simmare
    Ulf Gråhn               Finby byalag
    Olle Mäkelä             Finby byalag
    Ditte Harmaa            Korpo IK
    Johanna Harmaa          Korpo IK
    Mikael Vuorinen         Korpo IK
    Anett Berg              Galaholmens IF
    Ole Åberg               Dalkarby
    Roger Helenius          Nagu IF
    Merja Kaarto            Nagu IF
    Pentti Mäkelä           Kaarian
    Christel Lindqvist      Nagu
    Göran Lindqvist         Nagu
    Erik Sipilä             Nagu IF
    Birgitta Kokkonen       Kirjais
    Freddie Lindström       ÅIFK
    Susanne Halkivha        VG
    Ensio Halkivaha         Wärtsilä
    Rasmus Sundqvist        Ålö
    Mikael Sundqvist        Ålö
    Yrsa Vilén              Ålö
    Lirkan Karlsson         Nagu IF
    Merja Holmström         Parainen
    Niina Isberg            Parainen
    Nettan Sjölund          Handen. Sverige
    Nina Simosas            Borgå
    Cessi Engström          Sellmo
    Tom Lindholm            Sellmo
    Tomas Ignatius          Biskopsö
    Hjördis Bredenberg      Liv i låren
    Maja Johansson          Liv i låren
    Folke Engström          Fridebo
    Jari Paavola            Team Puhvelit
    Nina-Li Avelan          Kotikoomikot
    Jean-Mikael Avelan      Kotikoomikot
    Öjvind Björkman         MPK
    Åsa Jungara             KKK
    Eva Holmberg            KKK
    Siv Eriksson            Nagu IF
    Karl-Erik Nyman         Galaholmens IF
    Fredrik Karlsson        Nagu IF
    Ulla Bredenberg         Folkhälsan
    Inger Bredenberg        VästÅbolands IF
    Sema Ahsen-Böre         Nagu IF
    Tiina Ignatius          Kauniainen
    Matts Ignatius          Grankulla
    Cia Ignatius            Grankulla
    Jutta Määttä            Kauniainen
    Harriet Zillacus        Nagu
    Titti Niininen          Nagu IF
    Pernilla Pettersson     Nagu IF
    Martin Storkamp         Sundsvalls OK
    Ove Storkamp            Sundsvalls OK
    Margaretha Bast-GullbergVasa IS
    Markus Salminen         Turku
    Janet Salminen          Turku
    Emina Salminen          Turku
    Nella Kurvinen          Forssa
    Antti Haavisto          Jokioinen
    Eila Annala             Sibbo
    Kari-Pekka Mäkelä       Kyrkslätt IF
    Annika Mäkelä           Kyrkslätt IF
    Amanda Mäkelä           Kyrkslätt IF
    Matilda Mäkelä          Kyrkslätt IF
    Kari Kasurinen          Forssa
    Annele Kasurinen        Forssa
    Riina Kasurinen         Turku
    Heikki Leihonen         Turku
    Pekka Salminen          Turku
    Pamela Grandell         Nagu
    Krister Weurlander      Londeå
    Amanda Laurén           PIF
    Helena Laurén           PIF
    Sverker Engström        PIF
    Ilana Koski             Vaanna
    Anne Fager              Turku
    Tanja Malmström         Nagu IF
    Marju Hede              Espoo
    Ulla Mattson-Wiklén     Korpo IK
    Axel Lindell            Nagu IF